Dieta seniora – dwanaście istotnych zasad

Przemiana materii zmienia się z wiekiem. Dlatego dieta seniora również powinna ulec zmianie /fot. Fotolia fot. Fotolia
W każdym wieku, a zwłaszcza w przypadku seniora, spożycie składników odżywczych powinno być zgodne z zapotrzebowaniem metabolicznym organizmu. Właśnie u osób starszych błędy żywieniowe prowadzą do najgroźniejszych konsekwencji i przyczyniają się do rozwoju chorób i powstawania niedoborów.
/ 05.11.2010 14:08
Przemiana materii zmienia się z wiekiem. Dlatego dieta seniora również powinna ulec zmianie /fot. Fotolia fot. Fotolia

Odmienność wieku podeszłego

Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność fizyczna, a co za tym idzie - również przemiana materii. Także skład organizmu ulega zmianie. Zmniejsza się zawartość wody ustrojowej i masy mięśniowej, wzrasta natomiast zawartość tłuszczu ustrojowego. Zachodzą również zmiany w zawartości składników mineralnych. Przede wszystkim zaburzeniu ulega gospodarka wapniowo-fosforanowa oraz wodno-elektrolitowa. Wszystkie te procesy prowadzą do modyfikacji dobowego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. 

Z wiekiem również odżywiamy się coraz gorzej. Nieregularnie przyjmowane posiłki, monotonia w ich przygotowywaniu oraz zły dobór składników odżywczych sprawiają, że jakość posiłków jest daleka od wymaganej. Dodatkowo zmiany fizjologiczne takie jak gorsza praca przewodu pokarmowego i zmniejszenie łaknienia, które następują w naszym organizmie wraz z wiekiem, także sprzyjają rozwojowi niedoborów.

Czytaj też: Jak dieta seniora wpływa na przyjmowane leki?

Ogólne zasady diety seniora

  • Ogólna podaż energetyczna powinna ulec zmniejszeniu o ok. 30%.
  • Posiłki powinny być spożywane regularnie, a przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 5-6h.
  • Należy wystrzegać się podjadania między posiłkami, szczególnie słodyczy.
  • Powinno się ograniczyć spożycie cukru i słodyczy ze względy na obniżoną tolerancję glukozy u ludzi starszych.
  • Nie powinno się spożywać potraw ciężkostrawnych. Warto zrezygnować więc ze smażenia, na rzecz pieczenia i gotowania.
  • Należy zminimalizować spożycie soli oraz produktów bogatych w sód, tłuszczów i cholesterolu.
  • Zwiększeniu powinno ulec spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, skrobi i błonnika.
  • W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce oraz chude mięsa i przetwory mięsne
  • Należy zapewnić odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim należy pamiętać o tzw. przeciwutleniaczach, czyli witaminie A wraz z jej prekursorem – beta-karotenem, C i E. Nie tylko spowalniają one starzenie się organizmu, ale także wspomagają jego naturalną odporność. Dodatkowo zapobiegają one nowotworom i miażdżycy.
  • Pamiętać należy o zwiększeniu w diecie produktów wysoką zawartością witaminy D, która pomoże utrzymać równowagę wapniowo - fosforanową.
  • Zaleca się, aby kobiety po 60. roku życia zwiększały dzienne spożycie wapnia do 1100 mg.
  • Równie ważne jest dostarczenie witamin z grupy B, w szczególności witaminy B1 i B12 oraz kwasu foliowego. Witaminy te spowalniają procesy degeneracyjne w ośrodkowym układzie nerwowym, a tym samym czterokrotnie zmniejszają ryzyko otępienia.

Czytaj też: Jak umilić seniorowi posiłek?

Redakcja poleca

REKLAMA