Jak mierzyć puls?

Puls może być szybszy lub wolniejszy w zależności od przyjmowanych leków, wysiłku, stresu lub wieku
Każdy powinien znać swój puls, ponieważ może wskazywać na zaburzenia rytmu serca. Jak i kiedy mierzyć puls? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza, jeśli wyniki pomiaru nas niepokoją?
/ 16.05.2019 12:29
Puls może być szybszy lub wolniejszy w zależności od przyjmowanych leków, wysiłku, stresu lub wieku

Każdy powinien znać swój puls, ponieważ może wskazywać na zaburzenia rytmu serca. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie pulsu w ciągu dnia (przed i po różnych aktywnościach), gdyż tętno zmienia się w zależności od aktywności. Jest to normalne. Należy przede wszystkim poznać swój puls w chwili odpoczynku, najlepiej mierząc go tuż po przebudzeniu i przed zaśnięciem. 

Polecamy: Kwasy omega-3 w służbie Twoim tętnicom

60 – 100 uderzeń na minutę

Jest rzeczą normalną, że puls może być trochę szybszy lub wolniejszy. Może to być spowodowane choćby wiekiem, przyjmowaniem lekarstw, spożywaniem dużej ilości kawy, wysiłkiem, ale także chorobą, stresem czy zmęczeniem.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

  • Jeśli mamy poczucie, że nasze tętno jest „galopujące” i źle się czujemy.
  • Jeśli mamy poczucie, że nasze tętno jest zbyt wolne przez większość czasu i czujemy dyskomfort.
  • Jeśli nasz puls jest nieregularny, mimo iż nie wpływa to na nasze samopoczucie.
  • Każdy jest inny i trudno jest podać dokładne wytyczne. Z pewnością wiele osób może mieć puls w okolicy 100 uderzeń/min (bpm) i mniej niż 60 uderzeń na minutę. Nieprawidłowość jest bardzo trudna do oszacowania, ponieważ normalne tętno jest nieco nieregularne i uzależnione od fazy oddychania. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli stały rytm serca wynosi powyżej 120 uderzeń na minutę lub poniżej 40 uderzeń na minutę.

Pomiar pulsu w pięciu krokach 

  1. Aby zmierzyć puls, przygotuj się, usiądź wygodnie pięć minut wcześniej. Pamiętaj, że wszystko, co działa stymulująco będzie miało wpływ na wynik.
  2. Wyciągnij dłoń przed siebie i ułóż wewnętrzną stroną do góry.
  3. Umieść wskazujący i środkowy palec na nadgarstku, u podstawy kciuka. Palce powinny wyczuwać krawędź nadgarstka i nitkowate ścięgna połączone z kciukiem. Być może trzeba będzie przesunąć palce, aby wyczuć tętno. Przyciśnij delikatnie palce, aby wyczuć puls.
  4. Policz uderzenia w ciągu 30 sekund i pomnóż przez 2, aby sprawdzić rytm serca. Jeśli rytm jest nieregularny odczekaj minutę i policz uderzenia w ciągu minuty.
  5. Zapisuj wyniki codziennie rano i wieczorem, odnotowując również wszelkie czynności wykonywane tuż przed pomiarem, które mogłyby zakłócić jego wynik.

Czytaj też: Poradnik: Nagła śmierć sercowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Źródło: informacja prasowa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA