Leki w chorobie Parkinsona i Alzheimera

Leki w chorobie Parkinsona i Alzheimera
Najcięższe choroby układu nerwowego, występujące stosunkowo często w wieku podeszłym to choroba Alzheimera i Parkinsona. Są to schorzenia prowadzące do poważnych następstw, jednak już teraz dysponujemy lekami zmniejszającymi tempo rozwoju tych chorób. Wczesne rozpoznanie może pomóc w zwolnieniu przebiegu choroby, dlatego obserwacja jest niezmiernie ważna u pacjentów w wieku podeszłym.
/ 23.12.2010 11:19
Leki w chorobie Parkinsona i Alzheimera

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Ważne, by jak najszybciej zauważyć objawy. Czujesz drżenie rąk, które nie pozwala Ci nawlec nitki? Rozlewasz zupę jedząc łyżką? Ruchy stały się wolniejsze (nie jesteś w stanie złapać piłki rzucanej Ci przez wnuka)? Zdarza Ci się upaść? A może nie pamiętasz podawanych Ci informacji? Twoje usposobienie zrobiło się nieznośne dla otocznia, a nastrój zmienny? Masz czasem problem z rozpoznaniem bliskich Ci osób? W tych przypadkach koniecznie skonsultuj się z neurologiem, ponieważ potrzebne Ci być może specjalistyczne leczenie.

Drżące spowolnienie

Choroba Parkinsona polega na pojawieniu się drobnych zmian w tkance mózgowej, a chory odczuwa je jako drżenie rąk, zwiększone napięcie mięśni oraz obniżenie nastroju. Ruchy stają się opieszałe i możliwe są częstsze upadki. Pisane litery stają się małe i niezgrabne. Jeśli chodzi o zaburzenia na poziomie cząsteczkowym, w mózgu brakuje dopaminy. Z tego powodu w leczeniu stosuje się leki zwiększające stężenie tego neuroprzekaźnika poprzez dostarczanie z zewnątrz, ułatwianie syntezy i hamowanie wydalania.

Czytaj też: Rehabilitacja u osób z chorobą Parkinsona

Zwiększanie stężenia dopaminy

W leczeniu tej choroby stosuje się wiele grup leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy. Do głównych z nich należą L-DOPA, które w układzie nerwowym przekształcają się w dopaminę. Ważne, by przestrzegać dokładnie schematu dawkowania, ponieważ lek ten może doprowadzać również do objawów niepożądanych.

Jeśli zauważysz, że po rozpoczęciu leczenia Twoje ruchy stają się raz nadmierne, raz bardzo spowolnione, skonsultuj się z lekarzem.

Aktywna zagadka

Choroba Alzheimera powoduje zaburzenia zachowania, a także utrudnia wykonywanie skomplikowanych czynności i rozpoznawanie przedmiotów i twarzy. W prewencji tego schorzenia podstawowe znaczenie odgrywa aktywny styl życia - regularny wysiłek fizyczny, zdrowa dieta oraz ciągłe ćwiczenie mózgu poprzez zagadki i uczenie się. Rokowanie w przypadku tego schorzenia jest nieco gorsze.

W terapii stosuje się leki podnoszące stężenie niezmiernie ważnego neuroprzekaźnika - acetylocholiny oraz obniżające stężenie kwasu glutaminowego. Niezmiernie ważne w tym przypadku jest ciągłe utrzymywanie sprawności pacjenta, aktywność oraz fizjoterapia. 

Zdarza się, że leczenie nie cofa przebiegu choroby, a pacjent doświadcza skutków niepożądanych terapii oraz powikłań choroby. Należy wtedy uzyskać specjalistyczną poradę lekarską.

Polecamy: Dieta na poprawę pamięci

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA