Densytometria – zbadaj gęstość swoich kości

Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock
Sądzisz, że jesteś narażony na wystąpienie osteoporozy i nie wiesz jak się przed nią uchronić? W Twojej rodzinie zdarzały się przypadki osteoporozy? Występują u Ciebie czynniki ryzyka osteoporozy? Nie wahaj się – skontaktuj się z lekarzem, który skieruje Cię na badanie układu kostnego oceniające jego stan.
/ 26.08.2010 14:35
Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Densytometria – badanie gęstości kości

Badanie to nazywa się densytometrią i ma na celu określenie gęstości mineralnej kości (BMD, z ang. Bone Mineral Density)w poszczególnych częściach szkieletu. Badanie densytometryczne pozwala wykryć osteoporozę w jej stadium bezobjawowym, czyli zanim dojdzie do złamania kości lub kręgosłupa. Jest także użyteczne w ocenie efektywności leczenia schorzenia. Sam test jest bezbolesny, całkowicie nieinwazyjny i bezpieczny, nie ma więc czego się obawiać.

Jak przebiega badanie?

Badanie densytometryczne wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu rentgenowskiego. Dawki promieniowania podczas testu są minimalne (wielokrotnie mniejsze niż np. przy wykonywaniu klasycznego prześwietlenia klatki piersiowej). Mimo tego, nie powinien być on wykonywany u kobiet ciężarnych. Badanie nie wymaga ze strony pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. W zależności od poddawanej badaniu części ciała pacjent siedzi lub leży. Klasycznie ocenie poddaje się bliższy odcinek kości udowej (w okolicy biodra), odcinek lędźwiowy kręgosłupa i/lub kości przedramienia. U dzieci, a w szczególnych przypadkach także i u dorosłych wykonuje się badanie całego szkieletu.

Czytaj też: Rezonans magnetyczny w hiperprolaktynemii

Interpretacja wyniku

Wynik badania densytometrycznego opisują 2 wskaźniki:

• Wskaźnik Z-Score – prawidłowo większy od 0,
• Wskaźnik T-Score – norma od +1,0 do -1,0. Wartość mniejsza niż -2,5 świadczy o osteoporozie.

W rozpoznawaniu osteoporozy pomocnicze znaczenie mają także inne badania. Wśród nich klasyczne zdjęcie rentgenowskie, na którym można dostrzec złamania kompresyjne kręgów i inne charakterystyczne dla osteoporozy zmiany, takie jak ścieńczenie warstwy korowej kości długich. Oprócz tego lekarz może zlecić badania krwi, w których ocenia się stężenie tak zwanych markerów osteogenezy (tworzenia kości) i osteolizy (niszczenia kości), oraz parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie.

W przypadku podejrzenia osteoporozy wtórnej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, zależnie od rodzaju choroby podstawowej.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie osteoporozy można postawić na podstawie wyniku badania densytometrycznego u kobiet po menopauzie lub mężczyzn ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka choroby, lub też po stwierdzeniu złamania niskoenergetycznego, bez względu na BMD.

Polecamy: Jakie są najczęstsze złamania w osteoporozie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA