Ból serca – czy to choroba wieńcowa?

Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS
Częstość choroby wieńcowej wzrasta wraz z wiekiem, niezależnie od innych czynników ryzyka. Ma ona wiele twarzy, a jej objawy mogą być nietypowe u starszych osób. Co powinno nas zaniepokoić?
/ 24.10.2016 12:25
Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS

Pierwsze objawy dławicy piersiowej pojawiają się najczęściej po 40 roku życia u mężczyzn i po 50 roku życia u kobiet (które do czasu menopauzy chronione są działaniem żeńskich hormonów płciowych). U tych osób należy bardzo poważnie traktować ból w klatce piersiowej. Szacuje się, że po 75 roku życia choroba wieńcowa występuje już u co czwartej osoby! 

Co to jest dławica?

W dławicy piersiowej, czyli chorobie wieńcowej, serce nie otrzymuje wystarczająco dużo tlenu w stosunku do swoich potrzeb. Szczególnie widoczne jest to w sytuacjach większego obciążenia, takich jak wysiłek fizyczny lub stres emocjonalny. Zdecydowana większość stanów związanych z niedokrwieniem i niedotlenieniem serca wynika ze zmian w tętnicach wieńcowych. Chodzi o blaszki miażdżycowe, które osadzając się na ścianach naczyń, powodują problemy z przepływem w nich krwi.

Gdy serce nie ma tlenu

Jeżeli osobie w starszym wieku przydarza się ból w klatce piersiowej, może być wiele powodów, ale zawsze należy pomyśleć o niedotlenieniu serca. Oto kilka cech bólu, które pozwalają podejrzewać taką przyczynę:

  • ból pojawia się w trakcie wysiłku, albo - i to dotyczy zwłaszcza kobiet – w trakcie zdenerwowania. Występowaniu bólu sprzyja ponadto wyjście na zimne powietrze i wiatr, obfity posiłek, jak również godziny poranne;
  • ból ustępuje w spoczynku;
  • ból ma charakter ucisku, gniecenia, pieczenia (inne niż zgaga);
  • boli okolica za mostkiem, ale ból może się też przenosić i pojawiać w szyi, żuchwie, barku i reszcie kończyny, zwykle lewej; charakterystyczne jest to, że nie można wskazać miejsca bólu palcem, tylko całą dłonią lub pięścią;
  • zwykle trwa kilka minut, u kobiet może dłużej, ale nie więcej niż 20 minut;

Przy takim bólu (tzw. typowym) u osoby starszej można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać chorobę wieńcową. Jednak zdarza się, że ból nie występuje wcale (tzw. nieme niedokrwienie, widoczne w badaniu EKG) lub w sposób nietypowy. U osób w podeszłym wieku zdarza się na przykład ból w nocy, po położeniu się do spania. Często choroba wieńcowa u seniorów występuje także pod postacią tzw. „masek”, z których najczęstsza jest duszność w trakcie wysiłku.

Czytaj też: Jak objawia się nadczynność tarczycy?

Porozmawiajmy o bólu

W rozpoznawaniu choroby wieńcowej najważniejszym i najwcześniejszym etapem jest szczegółowa rozmowa o dolegliwościach. Dlatego warto przygotować się do odpowiedzi na pytania o nie. Informacje te umożliwiają (po uwzględnieniu wieku i płci) ocenę szans istnienia choroby oraz zaplanowanie najlepszej drogi dalszego postępowania potwierdzającego diagnozę (wybór pomiędzy testem wysiłkowym a koronarografią) oraz leczniczego.

Polecamy: Co warto wiedzieć o raku prostaty?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA