Wszystko o chorobach oczu i uszu

Z wiekiem nasza osobowość może ulegać zmianie. Niektóre zaburzenia osobowości mogą zanikać, inne stają się silniejsze/fot.Fotolia fot. Fotolia
Pogorszenie wzroku, problemy ze słuchem – w starszym wieku spodziewamy się takich dolegliwości. Kiedy oznaczają chorobę oczu lub uszu? Jak się objawia niedosłuch, zaćma lub jaskra? O jakich badaniach wzroku pamiętać i kiedy wykonać badanie słuchu? Kiedy zdecydować się na aparat słuchowy lub operację wzroku?
Z wiekiem nasza osobowość może ulegać zmianie. Niektóre zaburzenia osobowości mogą zanikać, inne stają się silniejsze/fot.Fotolia fot. Fotolia

Badania wzroku

Pogorszenie się wzroku na starość nie musi być normą – może oznaczać chorobę, taką jak zaćma, jaskra, AMD czy choroby siatkówki. Regularne badanie wzroku to najlepsza profilaktyka chorób oczu. Badanie okulistyczne jest bezbolesne i nie grozi żadnymi powikłaniami. Można je wykonać we wszystkich placówkach, które mają umowę z NFZ.

Zobacz: Jakie badania wzroku powinien wykonywać senior?

Zaćma

Początkowo zaćma powoduje rozmycie widzenia. Zaćma, inaczej katarakta, polega na stopniowym zmniejszaniu przejrzystości soczewki oka. Z wiekiem soczewka mętnieje w naturalny sposób, ale przy zaćmie następuje to szybciej i w nadmierny sposób. Choroba może rozwinąć się szybko i powodować różne dolegliwości.

Przeczytaj: Zaćma starcza – co powinieneś o niej wiedzieć?

Jaskra

Jaskra to bardzo poważna choroba oczu. Jest nieodwracalna i – nieleczona – powoli odbiera wzrok. Jaskra często pozostaje bezobjawowa, co utrudnia leczenie. Jak zapobiegać tej groźnej chorobie oczu? Jakie badania i dobre nawyki są niezbędne w profilaktyce jaskry?

Polecamy: Jak zapobiegać jaskrze?

Niedosłuch

Jeśli coraz częściej zdarza ci się pogłośnić telewizor lub radio, a rozmówców prosić o powtórzenie tego, co przed chwilą powiedzieli, może to być niedosłuch przewodzeniowy. Lecząc niedosłuch odpowiednio wcześnie, masz szansę na uniknięcie nieprzyjemnych objawów. Pierwszym krokiem na drodze do leczenia niedosłuchu powinno być badanie słuchu.

Czytaj też: Niedosłuch – kiedy można mu zaradzić?

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy – jest potrzebny wtedy, gdy problemy ze słuchem stają się na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają lub znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Problemy ze słuchem najlepiej oceni lekarz – i podczas badania audiologicznego oceni, czy potrzebny będzie aparat słuchowy. Daj sobie czas, by przyzwyczaić się do aparatu, bo może on poprawić jakość twojego życia.

Zobacz: Aparat słuchowy – mała rzecz, duża poprawa

Implanty ślimakowe

Implant ślimakowy, złożony z wewnętrznej i zewnętrznej części, instaluje się w uchu podczas zabiegu operacyjnego. Implanty ślimakowe są przeznaczone dla osób, które nagle straciły słuch lub z ciężkim niedosłuchem, przy którym aparat słuchowy nie jest rozwiązaniem. Dowiedz się więcej o kosztach zabiegu i czasie rehabilitacji.

Więcej: Aby życie stało się lepsze – implanty ślimakowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA